KSÜ Logo

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi

Erasmus+

Öğrenci Staj Hareketliliği

Staj Hareketliliği Nedir?
• Faaliyet, yükseköğretim kurumunda kayıtlı öğrencinin yurtdışındaki bir işletmede staj yapmasıdır. “Staj”, bir yararlanıcının programa katılan başka bir ülkedeki bir işletme veya organizasyon bünyesindeki mesleki eğitim alma ve/veya çalışma deneyimi kazanma sürecidir. Staj faaliyeti belirli bir öğretim programı kapsamında yapılan akademik çalışmalara ilişkin araştırma ödevleri, analiz çalışmaları gibi çalışmalar yapmak üzere kullanılmaz. Staj faaliyeti, öğrencinin öğrencisi olduğu mesleki eğitim alanında uygulamalı iş deneyimi elde etmesidir. Staj faaliyetinin öğrencinin diploma programı için zorunlu olması beklenmez. Ancak staj yapılacak ekonomik sektör, öğrencinin mevcut mesleki eğitim programı ile ilgili bir sektör olmalıdır. Üniversitemizde kayıtlı ve tam zamanlı öğrencilerin yurtdışında bir şirkette veya herhangi bir kurum/kuruluşta staj yapmalarıdır.

Staj Hareketliliği İçin;
• Ev sahibi kurum/kuruluş aşağıdaki seçeneklerden bir tanesini karşılamalıdır: ECHE sahibi bir Yükseköğretim Kurumu; veya İşgücü piyasasında veya eğitim, öğretim ve gençlik alanlarında faaliyet gösteren herhangi bir kamu kurum/kuruluşu ya da özel kurum/kuruluş.
Örneğin, bu tür bir kurum/kuruluş: Küçük, orta veya büyük ölçekli özel ya da kamusal kurum veya kurum/kuruluş (sosyal girişimler de dâhil), Yerel, bölgesel veya ulusal seviyede bir kamu kurum/kuruluşu; Ticaret odaları, esnaf/meslek dernekleri ve sendikalar da dâhil olmak üzere, bir sosyal ortak veya çalışma hayatının diğer bir temsilcisi; Araştırma enstitüsü; Vakıf; Okul/enstitü/eğitim merkezi (herhangi bir seviyede, okul öncesi eğitimden lise ve sonrası eğitim alanında faaliyet gösteren kurum/kuruluşlar ile (mesleki eğitim ile yetişkin eğitimi dâhil); Kâr amacı gütmeyen kurum/kuruluş, dernek, STK; Kariyer rehberliği, mesleki danışmanlık ve bilgilendirme hizmetleri sunan kurum/kuruluşlarda staj yapılabilmektedir.

Başvuru Şartları

Tıp Fakültesi 1, 2, 3. sınıf öğrencileri(Komite olduğu için) hareketlilikten faydalanamazken, 4. 5. 6. sınıf öğrencileri ise bir defa hareketlilikten faydalanabiliyor (Fakültenizin almış olduğu karar nedeniyle)

Hibe miktarımıza göre ilanlarda da yer vereceğimiz Fakülte, Enstitü, Yüksekokullar için tahmini kontenjanlarımız sonucunda yapmış olduğumuz dil sınav sonucu (%50) ve güncel transkript notu (%50) ile Erasmus+ Notu belirlenerek yüksek olan öğrenciden kontenjan kadar asil hareketlilik için gitme adayı belirlenir.

Hareketlilik için gitme adayı olan asil öğrencilerle duyuru yapacağımız tarihte görüşme günü planlanır(bu görüşme gününde öğrenciye herhangi bir sınav yapılmaz, sadece gitmek istediği üniversite ile ilgili bilgi alışverişi yapılır o sebepten görüşme günlerine gelmeden gitmek istediğin üniversite ile ilgili araştırma yapmalısın)

Görüşme gününde hakkından vazgeçen öğrenci için Feragat Dilekçesi istenir ve ilk yedek öğrenci ile iletişime geçilir. Görüşme gününde kendisine tanınan süre süre içinde Ofise bilgi vermeyip hakkından vazgeçtiğini bildirmeyen öğrenci için ise daha sonraki dönemlerde çıkılacak olan hareketlilik için ceza puanı uygulanır.

Başvuru dönemi içinde aktif öğrenci olman şartıyla Erasmus+ Staj Hareketliliğinin mezun olsan dahi yapabilirsin
• Başvurmak için önlisans/lisans öğrencileri 2,20/4,00; lisansüstü öğrencileri 2,50/4,00 akademik ortalamaya sahip olma; 
• Uygulanacak yabancı dil sınavında en az 50 puan alma; 
• Staj yapmak istediğin kuruluştan davet yazısı alma

Hibeler 
Hayat pahalılığına göre ülkeler Hareketlilikte Misafir Olunan Ülkeler (2018-2019 döneminde geçerli hibeler) Aylık Hibe (€)
Grup 1 ve 2
Birleşik Krallık, Danimarka, Finlandiya, İrlanda, İsveç, İzlanda, Lihtenştayn, Lüksemburg, Norveç, Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Güney Kıbrıs, Hollanda, İspanya, İtalya, Malta, Portekiz, Yunanistan 750
Grup 3
Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Hırvatistan, Letonya, Litvanya, Macaristan, Makedonya, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya, Türkiye 600
 
Hareketlilik Önce Belgeler
• Kabul Mektubu (onaylı ve mühürlü olmalıdır)
• Öğrenim Anlaşması / Learning Agreement (HAREKETLİLİKTEN ÖNCE)
• Tanınma Belgesi (Gitmeden önce Öğrenim Anlaşması ile birlikte hazırlanır)
• Hibe Sözleşmesi (Vize alındıktan sonra ofiste imzalanır)
• AVRO Hesap Cüzdan Fotokopisi (Ziraat Bankası Üniversitemiz şubesinden olmalıdır)
• Vize sayfası fotokopisi (vize alındıktan sonra vize sayfası taranarak Ofise gönderilir)
• Seyahat ve Sağlık Sigortası (Sigorta poliçe numarası Ofise bildirilecektir) ile Kaza (Casualty) ve Mesuliyet (Liability) Sigortası (Sigorta poliçe numarası Ofise bildirilecektir)
• Çevrimiçi dil sınavı: Faaliyetlerine başlamadan önce öğrencilerin OLS sistemi üzerinden dil sınavlarına girmeleri gerekmektedir. Öğrencilere şifre gönderilecek olup hareketlilikleri başlamadan önce internet üzerinden online olarak sınavı tamamlayacaklardır. (Zorunlu Değildir)

Hareketlilik Sırasında Belgeler
• Öğrenim Anlaşması / Learning Agreement (HAREKETLİLİK ESNASINDA İLK 1 AY içerisinde staj programında zorunlu değişiklik yapılması gerektiği hallerde kullanılır)

Hareketlilik Sonrası Belgeler
• Katılım Sertifikası [İNGİLİZCE] (İlgili alanlar doldurulup, imzalatılıp mühürletilir)
• Katılım Sertifikası [TÜRKÇE] (İMZASIZ BİR ŞEKİLDE BİRİMİMİZE TESLİM EDİLECEKTİR)
• Staj Hareketliliği Nihai Raporu-Anketi(Eposta adresinize gelecek olan linke tıklanarak ONLINE olarak doldurulur; %30 hibe ödemesi için ön şarttır)
• Seyahat Belgeleri (biniş kartları ve pasaport giriş-çıkış damgalarının bulunduğu sayfa fotokopisi)
• Çevirimiçi dil sınavı: Faaliyetlerini tamamlayan öğrencilerin OLS sistemi üzerinden dil sınavlarına girmeleri gerekmektedir. (Zorunlu Değildir)

SAYILARLA ÜNİVERSİTEMİZ

37744

Öğrenci

98928

Mezun

1272

Akademik Personel

1256

İdari Personel

272

Aktif Program

30

Öğretim Elemanı Başına Öğrenci

157869

Kütüphane Kaynağı