KSÜ Logo

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi

Erasmus+

1. Hareketlilik Öncesi İşlemler

KABUL MEKTUBU (ACCEPTANCE LETTER)
Öğrenim görmeye hak kazandığın üniversiteden alacaksın. Bu belgeyi hem vize almak için kullanacaksın hem de kendi üniversitendeki Erasmus Ofisine teslim edeceksin. Bu mektubu almak için öncelikle kazandığın üniversitenin Erasmus sayfasına gir. Başvuru belgelerini öğren. Başvuru için genellikle başvuru formu, öğrenim belgesi ve pasaport bilgileri talep edilmektedir.
ÖĞRENİM ANLAŞMASI (LEARNING AGREEMENT)
Yurtdışında alacağın dersler döndüğünde kendi üniversitende tam olarak tanınacaktır. Yurtdışında alacağın dersleri belirlemek ve kendi üniversitende hangi derslere karşılık olarak sayılacağını kayıt altına alan bu belgeyi hazırlaman gerekiyor. Bunun için hemen öğrenim görmeye hak kazandığın üniversitenin Erasmus sayfasına girmelisin ve bölüm koordinatörünle birlikte ders eşleştirmesi yaparak formu doldurmalısın. Kendi imzan, bölüm ve kurum koordinatörünün imzası ile gideceğin üniversiteye gönderiyorsun. Gideceğin üniversite de bu belgeyi onayladıktan sonra alacağın dersler garanti altına alınmış olacaktır.

AVRO HESAP CÜZDAN FOTOKOPİSİ
Üniversitemiz merkez kampüs içerisinde yer alan Ziraat Bankası şubesinden adına AVRO para cinsinden bir hesap açtırarak hesap cüzdanının bir örneğini Erasmus Ofisine getirmelisin. Alacağın hibenin bu hesaba yatırılacağını unutma!
SİGORTA
Yurtdışında öğrenim gördüğün süreyi kapsayacak şekilde bir eğitim sigortası yapmalısın. Bunun için sana sigorta şirketi (reklam olur diye) öneremiyoruz. Sigorta vize başvurusunda da gereklidir. Sigorta yaptırdığında Erasmus Ofisine sigorta poliçe numarası ve şirketin ismini bildirmelisin. Hibe sözleşmesi için gereklidir!
KONSOLOSLUK İÇİN HİBE YAZISI
Vize almaya gitmeden önce Erasmus Ofisine gelerek hibe yazını alabilirsin. Bu belge vize alman için gereklidir.
VİZE SAYFASI FOTOKOPİSİ
Gideceğin üniversiteden gelen kabul mektubu, Erasmus Ofisinden alacağın hibe yazısı ve konsolosluğun talep ettiği diğer belgelerle vize başvurusu yapmalısın. Vize başvurusu için randevu gerekebilir, o yüzden gideceğin ülke konsolosunun sayfasından detayları öğrenmelisin.
HİBE SÖZLEŞMESİ
Vizeni aldıktan sonra senin hibe sözleşmesi imzalıyoruz. Bu sözleşmede yurtdışında öğrenim göreceğin süre zarfında yükümlülüklerini ve alacağın hibeyi kayıt altına alıyoruz. Unutma, hibe sözleşmesi imzalamadan hibe ödemesi yapamıyoruz!
ÇEVRİMİÇİ DİL SINAVI
Erasmus faaliyeti başlamadan önce OLS sistemi üzerinden eposta adresine gönderilecek bir bağlantı ile eğitim alacağın dilde bir çevrimiçi dil sınavına gireceksin. Bu sınavı internet üzerinden kendi başınıza istediğiniz yerde gerçekleştirebilirsiniz.
ERASMUS ÖĞRENCİ BEYANNAMESİ
Bu belgeyi indirerek dosyanızda saklamanızı öneririz. Çünkü bu belge Erasmus öğrencisi olarak hak ve yükümlülüklerinizi göstermektedir.

SAYILARLA ÜNİVERSİTEMİZ

37744

Öğrenci

98928

Mezun

1272

Akademik Personel

1256

İdari Personel

272

Aktif Program

30

Öğretim Elemanı Başına Öğrenci

157869

Kütüphane Kaynağı